Чернівці

Маємо резерв охочих служити у нашому війську

Взято з https://pogliad.ua/news/bukovina/maemo-rezerv-ohochih-sluzhiti-u-nashomu-viysku-393046

Чимале занепокоєння викликало у випускників ліцеїв, коледжів, вишів та їхніх батьків продовження термінів цьогорічного весняного призову, що закінчився 29 липня. Через коронавірус і карантин вимушено змістилися строки весняного призову та вступної кампанії 2020-го. Її початок перенесли на серпень, а весняний призов продовжили до кінця липня. Через це частина майбутніх студентів отримала повістки до військкоматів.

Стурбовані випускники забили на сполох, до Міністерства освіти і науки України линули тисячі sms-звернень, листів з проханнями і пропозиціями. МОН зважило на це і надало роз’яснення приймальним комісіям щодо попередньої реєстрації вступників, які планують продовжити навчання, але підлягають призову. Міністерство оборони та Генеральний штаб ЗСУ теж погодились дати відстрочку від весняного призову абітурієнтам. До 1 жовтня її також отримають випускники коледжів та університетів, які мають бажання і далі навчатися за наступним ступенем освіти, повідомили у Міністерстві освіти та науки. Довідки дозволять таким вступникам отримати документальне підтвердження про свої наміри і на підставі довідки отримати відстрочку до 1 жовтня 2020 року.

З досвіду минулих призовів можемо припустити, що завдання області наступного призову буде 450-500 призовників

А як це відбувається на місцях? Про це розповідає начальник відділу комплектування та призову, заступник Чернівецького обласного військового комісара, підполковник Юрій МИРОНЕЦЬ.

– За чимало років служби у Збройних силах України я не знаю легшого призову, ніж цьогорічний, – зізнався підполковник Миронець. – Відтермінування строків призову до липня через епідемію коронавірусу дозволили призвати на строкову службу юнаків, які здобули освіту у своїх навчальних закладах і не мали наміру поступати у виші. По-друге, останнім часом зріс патріотичний настрій у буковинців. Не чекаючи повісток, юнаки самі приходили до військкоматів з проханням призвати їх на службу. Тому ми без натуги відрядили у весняно-літній період 450 юних буковинців у війська: 115 осіб – у Національну гвардію, 110 – у прикордонні війська, 20 – у спеціальні транспортні, 205 – у Збройні сили України. Ті, хто не ховався від призову, а самостійно прибув до військкомату, одержував превентивне право вибору місця служби. Таких було майже 50 відсотків від загального числа призовників. Відповідально запевняю, що жодного юнака, котрий виявив бажання навчатися далі, ми не включали в команди. Давали молодим людям використати своє конституційне право і вступити на навчання до вищих навчальних закладів.

Передбачаю, це не просто було зробити – налагодити контакти з вишами, повірити призовникам, переконатися в їхніх чесних намірах?

– Ні, все значно простіше. Як тільки розпочався призов, було зрозуміло, що він затягнеться через значний ріст захворювань на коронавірус і терміни призову будуть перенесені на червень-липень, тож такі юнаки підлягають призову. Але позбавити їх права продовжити навчання ми не могли. Тому не чекали, коли питання стане гостро, відразу установили контакти з департаментом освіти ОДА та вищими навчальними закладами. Коли юнак здавав документи на вступ, то відразу повідомляв військкомат. Вони, звісно, проходили призовну комісію, але їх не зарахували в команди. Мало того, у нас були такі призовники, котрі спочатку не думали продовжувати навчання, але згодом міняли свій намір і подали документи для вступу. Таких юнаків ми теж знімали з команд і надавали можливість поступити, оскільки був резерв. Ми розуміли, що проблем із виконанням плану призову не буде.

– Але ж в Україні екстериторіальний принцип несення служби?

– Був екстериторіальний принцип. Корективи внесла пандемія коронавірусу. Через те, що наша область не має залізничного сполучення з іншими регіонами, призовники не мали змоги їхати у навчальний центр ЗСУ «Десна» чи навчальний центр прикордонників, що у Черкасах. Буковинських призовників направляли у найближчі навчальні центри Старичі чи Великі Мости. В цьому завдячуємо голові обласної призовної комісії Олексію Бойку, котрий забезпечив довіз призовників Івано-Франківська чи інших військових частин. До речі, у зв’язку із поширенням епідемії коронавірусу кожен призовник перед відправкою до війська проходив обов’язковий тест на COVID-19. Жоден юнак з підозрою на недугу із Чернівців не виїхав.

Чи багато було серед призовників хлопців з вищою освітою?

– Під час весняного призову на строкову службу відрядили 10 призовників з вищою освітою, які усвідомили, що служба в армії їм невдовзі знадобиться у житті при працевлаштуванні. Ми обов’язково зважали на їхні спеціальності, здобуті у вишах. Якщо юнак здобув освіту юриста, то відправляли у Нацгвардію, якщо інженер – в інженерні війська. Щоб вони з користю на практиці використовували здобуті знання.

Через місяць-два розпочнеться новий призов. Чи передбачено восени якісь особливості?

– За цьогорічним весняним призовом бачу, що не все у нашій роботі можна передбачити. Життя щоразу вносить свої корективи. Загадувати наперед важко. Поки що визначені терміни – жовтень-грудень. Підготовчі заходи пов’язані з оповіщенням, медичним оглядом, лікуванням, розпочнемо у вересні.

Чи є завдання щодо чисельності?

– Кількість призовників визначає Генеральний штаб. Там зважають на потреби. Військові частини подають заяви – скільки бійців звільняється, скільки прийде служити з навчальних центрів. Але з прикладу минулих призовів виходить, що це буде в межах 450-500 призовників.

Анатолій ІСАК

Схожі новини

Back to top button
Close
Close