Чернівці

Тітушок до Бережниці не пропустили

Взято з https://pogliad.ua/news/bukovina/titushok-do-berezhnici-ne-propustili-391959

Мешканці села Бережниця, що на Вижниччині, ще 2014 року висловили бажання вийти з підпорядкування УПЦ Московського патріархату. Обурило тамтешніх віруючих те, що предстоятель Російської православної церкви Кіріл та його архієреї благословляли добровольців на війну з українцями, освячували їхню зброю й амуніцію. Останньою краплею став демарш митрополита Онуфрія та його оточення, котрі не підвелися, коли весь зал навстоячки вшановував пам’ять загиблих українців, які захищають незалежність країни, недоторканність її кордонів.

Громада проголосувала за перехід до ПЦУ

У лютому 2019-го у с. Бережниця висловилися за перехід до ПЦУ. Селяни створили ініціативну групу, очолити яку довірили поважному односельчанину Георгію Івоняку.

– Торік після Різдва організували збори, попередньо зареєструвавши проведення нашого заходу у сільській раді. Понад дві сотні людей прийшли до церкви, щоб заявити про свій намір перейти під юрисдикцію ПЦУ, але несподівано побачили, що наш храм на честь собору Святого Архистратига Михаїла оточили невідомі панотці, незнайомі хлопці міцної статури. Нам у церкві не дали і слова вимовити. Отож парафіяни змушені були вийти надвір, де вибрали голову та секретаря зборів. Чужинці гадали, що штурмуватимемо церкву, відбиратимемо ключі, але ми діяли за законом. За перехід до Православної Церкви України проголосували 225 земляків. Це стало підставою для юридичної реєстрації церковної громади.

Зараз відбувається розгляд справи у Чернівецькому апеляційному суді

За словами Г. Івоняка, односельці просили настоятеля підтримати громаду і разом перейти до нової української церкви. Він категорично відмовився. Мало того, залучав сторонніх людей до недопущення новоутвореної громади до культової споруди.

– Щойно починалася Служба Божа, церковну браму блокували невідомі молодики, – продовжує розповідь пан Георгій. – Несподівано допомогли нам люди із сусідніх сіл – однієї неділі вони перекрили дороги і не пропустили організованих невідомо ким тітушок до Бережниці. Так ми зайшли до церкви і вже ніколи не поступимося.

Суди досі тривають

У селі усвідомлювали, що прихильники Російської церкви просто так не здадуться. Дійсно, невдовзі настоятель церкви с. Бережниця Костянтин Сімчук у Вижницькому районному суді заперечив рішення сільської громади і просив служителів Феміди визнати незаконним та скасувати рішення загальних зборів «Релігійної громади парафії на честь Святого Архистратига Михаїла» та розпорядження Чернівецької облдержадміністрації про реєстрацію нової редакції Статуту релігійної громади с. Бережниця. Вимагав визнати незаконною державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу – Релігійну організацію «Релігійна громада парафії на честь собору Святого Архистратига Михаїла» Чернівецької єпархії Православної Церкви України.

Мовляв, новий керівник релігійної організації Івоняк Г. В. не є засновником чи учасником релігійної організації «Релігійна громада на честь собору Святого Архистратига Михаїла» і не має права очолювати парафію, скликати збори і приймати рішення. На їхню думку, парафію очолює настоятель, якого призначає та звільняє єпархіальний архієрей тощо.

Відповідачі опонували, що на зборах було 250 осіб, свою присутність вони засвідчили власноручними підписами із зазначенням паспортних даних. Статут громади зареєстрували за вимогами чинного законодавства.

Вчителька початкових класів, депутат Вижницької райради Світлана Ткачук зізнається, що перехід до Православної церкви не розділив громаду, як це намагаються подати прихильними РПЦвУ, а навпаки – об’єднав.

– В односельців піднявся дух, коли з’явилася можливість перейти до справді української церкви. Ми живемо в Україні й мусимо мати свою помісну церкву. В нашому педколективі всі вчителі висловилися за перехід до ПЦУ, не було таких, хто б сумнівався, – каже пані Світлана.

Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову громадянам Сімчуку К. Д., Палію М. О. та їхньому адвокатові Поляку П. П.

Зараз відбувається розгляд цієї справи у Чернівецькому апеляційному суді. Громада сподівається, що кваліфіковані українські судді оголосять неупереджений і справедливий вердикт.

Довідка

Відповідно до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», релігійні громади мають можливість змінювати свою церковну юрисдикцію на користь будь-якої іншої релігійної організації України у разі прийняття на парафіяльних зборах не менше, ніж двома третинами голосів, рішення про такий перехід, затвердженого підписами членів релігійної громади.

Анатолій ІСАК

Схожі новини

Back to top button
Close
Close