Чернівці

День народження Вікіпедії відзначають 15 січня І АСС


Вікіпедія виявилася одним з найуспішніших серед сміливих, дивних і непередбачуваних проєктів XX століття.

День народження Вікіпедії відзначається щорічно 15 січня. Прагнення зібрати всі знання під однією обкладинкою призвело до створення енциклопедій — книг, які розтлумачували назви, поняття, події, пише Медіа агентство АСС з посиланням на DayToday.

Зараз, в епоху інтернету, ми користуємося Вікіпедією — універсальною енциклопедією. Головна її перевага полягає у можливості вільного обміну всіма людськими знаннями.

Ідея дня народження Вікіпедії

Першим енциклопедистом, відомим історії, був учень давньогрецького філософа Платона — Арістотель. Складені ним класифікатори знань з різних тем дійшли до нас лише в уривках. Ближчою до сучасного уявлення про енциклопедію є «Природнича історія» авторства Плінія, що складена в 77 році нашої ери.

Наші новини є у Facebook

В середні віки, крім енциклопедій, у Європі з’явився новий тип довідникової літератури — глосарії, в яких роз’яснювалися маловживані терміни та поняття. В XVII столітті почали створювати спеціалізовані енциклопедії з тих чи інших галузей знань, а універсальні енциклопедії знову стали популярними у XVIII столітті. Тоді ж виник і принцип алфавітного розташування матеріалу.

Поява інтернету відкрила надзвичайні можливості доступу до енциклопедичних знань. В 1999 році інтернет-сайт Everything2, який збирав знання з усіх можливих галузей, вперше надав можливість своїм користувачам редагувати викладену інформацію, але власники сайту не мали на меті створювати енциклопедію.

Переваги Вікіпедії

Відкриття нових мовних розділів стало великою перевагою Вікіпедії. В 2004 році близько половини всіх статей були на різних мовах, а станом на 2007 рік 75% матеріалів були не англомовними.

Дивіться нас на YouTube

На жаль, найбільша перевага Вікіпедії виявилася одночасно й недоліком — довідник наповнюють люди з різними рівнями освіти та компетентності. Це призводить до того, що деякі статті містять неточності або неправдиві факти. Але водночас Вікіпедія надає можливість редагування, тож автори, які мають вільний час, проводять його за розширенням та наповненням бази даних сайту.

Неодноразово бували випадки, коли Вікіпедія через доступність та об’єктивність не подобалася урядам деяких країн, і вони блокували доступ до неї своїм громадянам. Це траплялося в Туреччині, Росії, Китаї.

Вікіпедія виявилася одним з найуспішніших серед сміливих, дивних і непередбачуваних проєктів XX століття. При цьому, вона не використовує на своїх сторінках рекламу, існуючи головним чином завдяки пожертвам мільйонів користувачів зі всього світу.

Джерело https://acc.cv.ua/news/storystorynka/tsikavo/den-narodzhennya-vikipediyi-vidznachayut-15-sichnya-80732

Related Articles

Back to top button