Чернівці

Впливовий АССпект: Лікар-онколог про рак молочної залози та боротьбу за жіноче здоров’я

[ad_1]

Сьогодні, 20 жовтня, – Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози. На жаль, ця недуга посідає перше місце серед онкологічних захворювань чернівчанок.

Та при своєчасному виявленні та лікуванні хворобу можна подолати, запевняє Тетяна Рибак, онколог-мамолог КНП «Міська поліклініка №1».

– Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок. Щомісяця до мене на прийом приходять 326 пацієнтів, 180 з яких – із хворобами молочної залози, – розповідає Тетяна Рибак. – Як правило, жінки приходять, коли болить. Стався удар, проблеми під час або після годування груддю, мастити – запальні процеси, виявили якесь ущільнення, якого раніше не було, – усе це має спонукати піти до лікаря та пролікуватися. Але я завжди наголошую: як правило, рак не болить! Тому кожній жінці варто взяти собі за правило: раз на рік проходити огляд мамолога, навіть якщо зовсім нічого не турбує. Жінкам після 30 років необхідно раз на рік робити УЗД молочних залоз, а після 40 років – мамографію.

Вчасна діагностика – запорука успішного лікування! Рак виліковний за умови його виявлення на I стадії — у 95% жінок, на II стадії — у 80%, на III стадії — у 50% жінок.

Впливовий АССпект: Лікар-онколог про рак молочної залози та боротьбу за жіноче здоров’я

Тетяна Рибак

Навіть якщо не болить – раз на рік приходьте на огляд

– Чи багато задавнених випадків?

– На жаль, так. Як правило, жінки бояться іти до лікаря і до останнього сподіваються, що все саме собою мине. Та злоякісне новоутворення, на жаль, саме по собі не минає. І тоді до мене приходять пацієнтки, у яких вже метастази у легенях, кістках – це 3-4 стадія.

Повірте, кожній пацієнтці мені хочеться допомогти і вселити надію. І щоразу серце крається, коли жінка звертається пізно. Тому прошу всіх: дорогі жінки, якщо боїтеся переступити поріг онколога-мамолога, закрийте рукою оте страшне для вас слово «онколог» – і заходьте! Навіть якщо нічого не турбує – бережіть себе і приходьте на обстеження.

 Рак помолодшав на 10 років

– У жінок якого віку найчастіше діагностують рак молочної залози?

– Мушу сказати, що недуга помолодшала років на 10! Наприклад, якщо у 2011 році було більше хворих старших 50 років, то сьогодні серед моїх пацієнток – 40-річні, 35-річні, навіть 22-річні.  

Знаєте, що страшно: коли на прийом приходить молодесенька дівчина, а вже із випискою з онкодиспансеру. Такі пацієнтки розгублені, вони не знають, що робити далі… І моє завдання – не лише правильно скерувати подальше лікування, а й дати психологічну, емоційну підтримку.

– Чи всі новоутворення у молочній залозі потрібно видаляти?

– Ні, не всі. Але рішення щодо тактики лікування чи видалення має приймати лікар. Іноді, якщо це доброякісне новоутворення, достатньо призначити лікування і спостерігати. Якщо, наприклад, через 3 місяці лікування виявляємо, що з 1,5 см пухлина збільшилася до 2 см, значить вона кровопостачається і буде рости далі. В такому випадку її краще забрати. Це проста операція, яка виконується з маленьким розрізом. Видалене новоутворення відправляється на гістологію. Якщо там не виявляємо «поганих» клітин – пацієнтка спокійна і здорова повертається до звичного життя.

– А чи всі доброякісні пухлини перероджуються у ракові?

– Такі запитання ставлять практично всі мої пацієнтки. На жаль, однозначної відповіді не може дати ніхто. Кожен організм індивідуальний. Але ніхто ні від чого не застрахований. Тому бажано все-таки консультуватися з лікарем і виконувати його рекомендації.

Отримуйте новини в Telegram

Авторка: Ольга КАМСЬКА-ОПОЛОНИК

 

 

 

 [ad_2]

Джерело https://acc.cv.ua/news/chernivtsi/vplivoviy-asspekt-likar-onkolog-pro-rak-molochnoyi-zalozi-ta-borotbu-za-zhinoche-zdorov-ya-78277

Схожі новини

Back to top button