День Соборності України — свято, яке символізує возз’єднання українських земель
Сьогодні в Україні відзначають День соборності. Вагомість події 103-річної давності є чи не найменш дискусійною в українській історії. Це перед усім, пояснюється символічним значенням Акту Злуки 22 січня 1919 року. Нагадаємо всім землякам від Сходу до Заходу, від Півдня до Півночі, що сила нації в єдності! Отже, варто зауважити цікаві факти про цей історичний день.
Історичні хроніки Дня соборності
У цей день 22 січня 1919 року на Софійській площі у Києві відбулися урочисті збори, на яких був проголошений Акт злуки (об’єднання) українських земель, засвідчений Універсалом про об’єднання УНР і ЗУНР в єдину незалежну Велику Україну.
Після цього відбувся молебень та парад українських військ, у якому взяли участь загони Січових стрільців під командуваннями одного з найталановитіших полководців УНР — Євгена Коновальця. Єдиним гербом об’єднаної держави став тризуб. А наступного дня Акт злуки майже одностайно був ратифікований Трудовим конгресом України.
Офіційно в Україні День соборності почали відзначати лише у 1999 році. Також цього дня згадують підписання Четвертого Універсалу Центральної Ради. Це сталося роком раніше — 22 січня 1918 року. Цим документом проголошувалася повна незалежність УНР.
«Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України — Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили й за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка», — йшлося у зачитаному в центрі столиці універсалі.
Перше святкування Соборності відбулося 22 січня 1939 року в Хусті. Тоді це місто було столицею Карпатської України — чехословацької автономії. Під синьо-жовтими прапорами відбулася тридцятитисячна маніфестація населення, яке з’їхалося до столиці Карпатської України з усіх куточків краю на згадку про події 20-річної давнини.
Традиція «живого ланцюга» у святкуванні Дня соборності та Свободи України
День соборності України — велике свято, яке символізує возз’єднання українських земель та незламну силу духу українського народу. Це одне зі знакових свят українського державотворення нашої непоборної країни, адже цього дня відзначається і День соборності, і перше проголошення незалежності України.
Важливо зазначити, що головною традицією у День соборності є утворення «живого ланцюга» єднання. Вперше така масова акція відбулася 22 січня 1990 року — у 71-ту річницю Акта злуки. Тоді понад мільйон людей, узявшись за руки, утворили безперервний ланцюг від Києва до Львова. Акція стала яскравим проявом єдності, прагнення українського народу до свободи.
Відтоді в Україні «живі ланцюги» створювалися неодноразово, символізуючи єдність українського народу. З 2000-х років у Києві щорічно влаштовують «живий ланцюг» уздовж мосту Патона, котрий пролягає між правим та лівим берегами столиці. Такі ж акції проходять і в різних містах України, а всі охочі долучаються до дійства, беручи із собою державні синьо-жовті прапори та стаючи частинкою ланцюга.
Медіагрупа «Патріот Донбасу» у цей великий день вітає всіх українців з тим, чого нам уже вдалося досягти, і бажає не зупинятися ні на хвилину: захищати, працювати, будувати та розвивати Україну. Ми, однозначно, переконані, що справжні патріоти — це, в першу чергу, люди, які повсякденною копіткою працею створюють сьогодення та майбутнє своєї країни. Зі святом, дорогі українці! Доброго здоров’я, твердості духу та людської гідності! І мирного неба тобі, Україно!
Слава Україні!
/Текст підготовлено для «Патріот Донбасу» на основі відкритих джерел/