Полтава

фізики виявили екзотичні Х-частинки у кварк-глюонній плазмі – Новини Полтавщини


Команда фізиків Лабораторії ядерної фізики MIT виявила дуже рідкісні Х-частинки у кварк-глюонній плазмі, створеній Великим адронним колайдером ЦЕРНу.

Як повідомляє MIT News, кварк-глюонна плазма дає змогу суттєво довше фіксувати та вивчати рідкісні X-частинки. Вчені сподіваються таким чином розібратися у досі невідомій структурі цих частинок.

Наш Всесвіт мав вигляд збуреної плазми з кварків та глюонів у перші мільйонну частку секунди після Великого вибуху. Вже згодом саме з цих елементарних частинок і виникли нейтрони та протони. Та перед тим, як охолонути, частка цих кварків й глюонів утворила частки X з невідомою структурою, які існували дуже не довго. Знайти та дослідити ці частинки практично неможливо – лише створити штучно у спеціальних умовах в прискорювачі частинок.

Саме це й вдалося зробити команді МІТ, яка застосувала з цією метою метод машинного навчання просіявши понад 12 мільярдів зіткнень іонів, кожне з яких породило десятки тисяч заряджених частинок. У цьому надщільному, високоенергетичному супі частинок дослідники змогли розглянути приблизно сотню часток типу Х (3872), названих так за їхньою оціненою масою.

Джерело https://np.pl.ua/2022/01/istorychne-vidkryttia-fizyky-vyiavyly-ekzotychni-kh-chastynky-u-kvark-hliuonniy-plazmi/

Back to top button